گفت و گوی اختصاصی با مدیر عامل شرکت پارس نیکان

گفت و گوی اختصاصی با مهندس رضایی در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی فروشگاه های لوازم یدکی


با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

حضور شرکت پارس نیکان در نمایشگاه فروشگاه های قطعات خودرو شانزدهمین نمایشگاه بین المللی نمایشگاه بین المللی فروشندگان لوازم یدکی، بیش از 500 شرکت داخلی و خارجی نظیر ایتالیا، آلمان، هند، چین در این نمایشگاه ... ادامه مطلب
4.25 1 5 8
0 / 5

Your page rank:

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی

نمایشگاه بین المللی فروشندگان لوازم یدکی، بیش از 500 شرکت داخلی و خارجی نظیر ایتالیا، آلمان، هند، چین در این نمایشگاه شرکت کرده اند که در زمینه تجهیزات قطعه سازی، مجموعه های خودرو، مواد اولیه، ماشین آلات، لوازم یدکی و… فعالیت دارند. این نمایشگاه بین المللی با حمایت انجمن های قطعه سازی و شرکت های بزرگ قطعه سازی کشور برگزار شد. به همین دلیل مورد استقبال صنعت قطعه سازی و خودروی کشور قرار گرفت. 

 

به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت های شرکت پارس نیکان، گفت و گویی با مهندس رضایی، مدیر عامل شرکت پارس نیکان انجام شده که ماحصل آن را در ادامه می توانید مشاهده کنید.

گفت و گوی اختصاصی با مدیر عامل شرکت پارس نیکان

شروع فعالیت پارس نیکان و هدف این شرکت

این شرکت از سال 1399 فعالیت خود را در حوزه قالب سازی، ماشین سازی با نام پارس تکنیک آغاز و با ورود پیکان به ایران، تولید اولین محصول ساخت داخل خودرو را شروع کرد.

 به رغم گذشت بیش از نیم قرن، نخستین و تنها تولید کننده این قطعه برای گروه خودرو سازی ایران خودرو و بازار یدکی می باشد.

 سال های 1386 تا 1390 به دلیل مشکلات متعدد شرکت با بحران جدی روبه رو و نهایتا تصمیم به انحلال گرفتند.

 سال 1390، آقای مهندس رضایی نسبت به خرید سهام شرکت اقدام که دارایی این شرکت صرفا 6 دستگاه پرس و دو دستگاه قالب بود.

به دنبال تغییر سهامداران و تدوین برنامه ریزی استراتژیک. مبنی بر تخصصی کردن تولیدات در سیستم خنک کاری خودرو با رویکرد افزایش سهم در صنایع خودروسازی و توسعه بازار قطعات یدکی، توسعه برند پارس نیکان، محور اصلی فعالیت های این شرکت قرار گرفت.

قطعات شرکت پارس نیکان صنعت خودرو

محصولات تولیدی در شرکت پارس نیکان

شرکت پارس نیکان به پشتوانه بیش از نیم قرن تجربه با تکیه بر تغییرات بنیادی در حوزه های مدیریت، فرآیندهای تولید، بهره گیری از دانش، تجربه و حسن شهرت. طی مدت 10 سال سبد محصولات خود را از 3 محصول به 110 محصول افزایش داده. به طوری که در حال حاضر امکان طراحی و ساخت محصول بر اساس خواسته های مشتری را نیز دارا می باشد.

در همین راستا نیروی انسانی خود را از 8 نفر به 130 نفر افزایش داده است. مهمترین محصولات این شرکت می توان به تولید انواع ترموستات برای خودرو های سبک و سنگین، انواع درب های رادیاتور، منبع انبساط، درب های روغن ریز، انواع هوزینگ ها و درپوش های ترموستات، انواع فشنگی و سنسورهای دما و همچنین سایر قطعات مورد نیاز در سیستم خنک کاری اشاره کرد.

تمرکز اصلی شرکت پارس نیکان بر تولید چه نوع محصولاتی است؟

تخصصی کردن تولیدات در سیستم خنک کاری، این شرکت را به برترین تولید کننده مجموعه قطعات این سیستم تبدیل کرده است.

عمده محصولاتی که در فرآیند توسعه و ساخت داخل قرار گرفته اند، با بهره گیری از دانش فنی و تخصصی روز دنیا تولید و عرضه می شوند.

همکاری با شرکت طراحی موتور ایران خودرو(اپیکو)، شرکت ساپکو، مرکز تحقیقات ایران خودرو شرکت مگاموتور. در طراحی و تولید محصولات جدید برای خودرو های تارا و شاهین از جمله افتخارات ما می باشد.

تولید ترموستات های ولوو، فوتون برای شرکت خدمات رنای سایپا، ترموستات بنز 10 تن برای ایدم تبریز، تولید ترموستات ایسوزو و بسترن برای گروه خودروسازی بهمن از جمله توانمندی های این شرکت می باشد.

اهمیت وجود واحدهای R&D در شرکت

 این واحدهای توانمند جهت شناسایی نقاط قوت و ضعف واحد های صنعتی به منظور برنامه ریزی برای تبدیل نقات ضعف به قوت نقش ایفا می کند. واحدهای صنعتی برای بقا، نیازمند توسعه و پیشرفت می باشند که بدون کار تخصصی و کارشناسی در واحدهای R&D تحقق این مهم امکان پذیر نیست.

تقویت واحد تحقیق و توسعه، برنامه ریزی و راهبرد توسعه در زمان رکود، رمز موفقیت شرکت پارس نیکان در یک دهه گذشته بوده است.

چه آینده ای برای صنعت خودروسازی و قطعه سازی متصور هستید؟

در حال حاضر شرکت های خودروسازی ایرانی به دلایلی از جمله سوء مدیریت، بیش از 80 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند. در حالی که رقبای خارجی از جمله شرکت های خودرو سازی چینی به سرعت در حال پیشرفت و افزایش سهم بازارهای خود هستند. اتکای قطعه سازان به شرکت های زیان ده، مهمترین تهدید برای آن ها می باشد. تصدی گری دولت، بزرگ ترین مانع پیشرفت صنایع خودرو سازی کشور محسوب می شود. علاوه بر این، تغییرات بنیادی و زیر ساختی در وزارت صنعت، معدن و تجارت که از وزیر توانمند و متخصص بی بهره است. از جمله راهکارهای برون رفت از این بحران می باشد. قابل ذکر است، استفاده از مشاوران داخلی و خارجی، بهره مندی از تجربه سایر رقبا، تدوین برنامه استراتژیک. همچنین استفاده از تجربیات و توانمندی قطعه سازان بزرگ، مطمئنا واگن خارج شده از ریل را به مسیر اصلی خود باز می گرداند.

دهه دوم توسعه پارس نیکان در چه مسیری ترسیم شده است؟

تقویت زیرساخت های افزایش تولید به منظور کاهش قیمت تمام شده و حضور در بازارهای صادراتی ازجمله اهداف توسعه این شرکت خواهد بود.

از سوی دیگر، اجرای پروژه (ERP) Enterpride Resource Planing به منظور تمرکز و یکپارچه سازی تمامی واحد ها که منجر به افزایش بهره وری می شود. مهمترین پروژه های در حال اجرا است. اخذ گواهی 17025، توسعه محصولات در خودرو های جدید و توسعه برند پارس نیکان به عنوان بزرگ ترین و تخصصی ترین تولید کننده قطعات در سیستم خنک کاری از جمله اهداف آتی شرکت پارس نیکان به شمار می رود. امیدواریم با اجرای پروژه های افزایش ظرفیت در دو سال آینده، کشور از واردات انواع ترموستات، درب رادیاتور و مجموعه قطعات در سیستم خنک کاری بی نیاز گردد.

حضور شرکت پارس نیکان در نمایشگاه

مدیر عامل شرکت پارس نیکان

محمد رضایی، مدیر عامل شرکت پارس نیکان افزود:

این شرکت با سابقه طولانی در تولید انواع قطعات برای شرکت های خودرو سازی و بازار لوازم یدکی افتخار دارد. در جمع عزیزان تولید کننده و فروشندگان لوازم یدکی در شانزدهمین نمایشگاه قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو حضوری پر رنگ داشته باشد. وی در ادامه گفت: از جمله افتخارات می توان به تولید و عرضه ترموستات های سه سیلندر توربو شارژ به سفارش مرکز تحقیقات ایران خودرو (ایپکو) اشاره کرد. احتمال زیاد در سال های آینده روی موتور های جدید خودرو تارا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. تولید انبوه ترموستات های خودرو های سنگین از محصولات جدید شرکت پارس نیکان است که در این نمایشگاه در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفت. علاوه بر این، تولید ترموستات ولو FH12 و فوتون برای شرکت خدمات رنا و ترموستات بنز 355 ازدیگر افتخارات می باشد.

محصولات پارس نیکان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *