با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

درب رادیاتور پراید،پژو،EF7،سمند پارس نیکان درب رادیاتور پارس نیکان درب رادیاتور خودرو چیست؟ درب رادیاتور چیست؟ و نقش آن در خودرو چیست؟  مقالات قبلی در مورد عملکرد سیستم خنک کننده ... ادامه مطلب
4.5 1 5 6
0 / 5

Your page rank:

درب رادیاتور پارس نیکان

انواع درب رادیاتور پارس نیکان

درب رادیاتور خودرو چیست؟

درب رادیاتور چیست؟ و نقش آن در خودرو چیست؟  مقالات قبلی در مورد عملکرد سیستم خنک کننده و اجزاء آن به تفصیل مطالبی را ارائه نموده ایم.  پیشنهاد میکنیم اگر آن مقاله را مطالعه ننموده اید. آن را مطالعه کنید. 

قبل از اینکه بخواهیم درپوش رادیاتور را بررسی کنیم بهتر است اشاره به عملکرد رادیاتور و اهمیت آن داشته باشیم. 

نمایش رادیاتور در سیستم خنک کننده خودرو
نمایش رادیاتور در سیستم خنک کننده خودرو

رادیاتور چیست؟

رادیاتور مخزنی است که مایع خنک کننده در آن نگهداری میشود. زمانی که دمای موتور بالا می رود این گرما به مایع خنک کننده انتقال داده میشود. حال مایع خنک کننده که گرم شده است باید با مایع خنک کننده سرد جایگزین گردد. بنابراین مایع خنک کننده گرم به رادیاتور منتقل و مایع خنک کننده سرد جهت خنک کردن موتور وارد سیلندرهای موتور میشود. این مایع و می تواند در طول عمر ترموستات و هوزینگ تاثیر بگذارد.

درب رادیاتور

 افزایش دمای مایع خنک کننده ، در نهایت شروع به جوشیدن می کند و سپس به بخار تبدیل می شود. نقطه جوش خنک کننده در حدود 100  درجه سانتیگراد یا 212 درجه فانهایت است. زمانی که این مایع تحت فشار باشد ، نقطه جوش افزایش می یابد. 

با نگاه اول این درپوش به عنوان حفاظت از مایع خنک کننده درون رادیاتور بنظر میرسد که مانع خارج شدن مایع از رادیاتور است. اما کارکرد آن به این خلاصه نمی شود. 

 یک وسیله مکانیکی کوچک است که به کنترل فشار مایع خنک کننده و در حد استاندارد در رادیاتور کمک می کند. از جوش آوردن مایع خنک کننده جلوگیری می کند. و از نوع درپوش های فشار می باشند.

درپوش رادیاتور شرکت پارس نیکان
درپوش رادیاتور شرکت پارس نیکان

درب رادیاتور خودرو چگونه کار می کند؟

به بیان ساده طرز کار این قطعه همانند روشی است که در زودپز مشاهده میشود.

 اکثر سیستم های خنک کاری پیشرانه،وقتی فشار درون سیستم خنک کاری به مرحله ایی رسید که بالاتر از حد استاندارد آن سیستم باشد،باید به نحوی این فشار خنثی و کنترل شود.

مایع در سیستم خنک کننده با گرم شدن منبسط می شود و باعث جمع شدن فشار می شود. در کل سیستم خنک کننده ، “درپوش”  تنها مکانی است که می تواند این فشار را خارج کند.

این دستگاه در واقع یک سوپاپ آزاد کننده فشار است که روی PSI 15  تنظیم شده است. 

 فنر روی کلاهک درپوش حداکثر فشار را در سیستم خنک کننده تعیین می کند. هنگامی که فشار به 15 PSI می رسد سوپاپ را باز می کند.  در این وضعیت مایع خنک کننده گرم از طریق یک شلنگ نازک به مخزن سرریز خارج شود.  به محض خنک شدن رادیاتور ، خلائی در سیستم ایجاد می شود که شیر سوپاپدار دیگری  از پایین مخزن سرریز آب را مکش می کند تا آب ذخیره شده قبلی را جایگزین کند.

درب رادیاتور چگونه کار میکند؟
درب رادیاتور چگونه کار میکند؟

درب رادیاتور خودرو چگونه کار می کند؟

مایع خنک کننده زمانی که  گرم میشود، منبسط می شود ، درپوش فشار باعث میشود تا خنک کننده هنگام انبساط به مخزن انبساط برود.  این کار برای نگه داشتن مقدار مناسب خنک کننده در رادیاتور در هنگام انبساط است.

هوای موجود در سیستم باعث خنک شدن ضعیف و خوردگی اجزای سیستم خنک کننده می شود. درپوش رادیاتور از به دام افتادن هوا در سیستم خنک کننده جلوگیری می کند. تا این آسیب به حداقل برسد.

اجزای درپوش فشار رادیاتور از ورق فلزی قلع شکل در بالا تشکیل شده است. این قطعات کاربردی شامل فنر ، شیر ، میله نازک و لاستیک های تخت است.  

وظیفه درب رادیاتور خودرو

• ممانعت از ورود هوا به درون رادیاتور(درسیستم خنک کننده که دارای فن می باشد اگر هوا وارد سیستم خنک کننده شود فن عمل نمی کند و باعث جوش آوردن خودرو می گردد. 

• مانع از خارج شدن فشارنرمال  به وجودآمده درون سیستم به دلیل افزایش درجه حرارت که این امر موجب افزایش نقطه جوش مایع خنک کننده می شود.

• خودداری از ترکیدگی شیلنگ ها و رادیاتورخودرو (باافزایش بیش ازحد درجه حرارت باعث افزایش حجم مایع خنک کننده گردیده درب در فشارمعین عملکرده و با باز شدن حجم اضافی مایع را از رادیاتور خارج میکندوباعث جلوگیری از اسیب رسیدن به سیستم خنک کنندگی می شود)

• خودداری از خارج شدن مایع خنک کننده درون رادیاتور قبل از رسیدن به فشار استاندارد.

 

اجزاء درپوش رادیاتور

1-درپوش اصلی

2-مهره(بدنه اصلی)

3-واشرهای آبند

4-فنر

5-واشرهای نگهدارنده فلزی

6-سوپاپ اصلی

7-قطعه رزوه دار

درپوش ها از دونوع فلزی و پلاستیکی ساخته میشوند.  قطعات پلاستیکی مورد استفاده در از مواد پلی آمید میباشد ، که این مواد مقاومت بسیار بالایی در مقابل حرارت دارد. و در برابر تغییر حالت دادن و شکستگی مقاومت می کنند. 

برشی از درب رادیاتور
برشی از درب رادیاتور

تست فشار درب رادیاتور خودرو

خطاهای رایج
خطاهای رایج

علائم خرابی درب رادیاتور خودرو

هنگام خرابی درب رادیاتور, فشار آب باعث سرریز از درب می شود و اثر آب و یا مایع خنک کننده از زیر درب به سمت پایین روی گلویی رادیاتور قابل مشاهده میباشد.

درپوش رادیاتور یکی از اجزای مهم در کارکرد صحیح موتور است. پیشنهاد میشود 

–   به طور دوره ای مورد بازرسی قرار گیرد .

–  اطمینان حاصل کنید که از مخلوط آب و مایع خنک کننده  به میزان مساوی استفاده  شود.

در صورت عدم کارکرد درست آن نسبت به جایگزینی درب رادیاتور استاندارد و مناسب خودروی خود اقدام نمایید.

نکات حائز اهمیت

• در تمام فصول از محلول ضد یخ استفاده گردد. نریختن ضد یخ در رادیاتور باعث زنگ زدگی شده و در زمستان منجر به یخ زدگی و ترکیدن سیلندر موتور و در تابستان منجر به جوش آوردن موتور می گردد. همچنین استفاده از آب نهر و آب گل آلود باعث گرفتگی زود هنگام لوله های رادیاتور می گردد.

• جهت گردش مناسب سیال در سیستم خنک کننده بایستی سطح آب 2 سانتیمتر پایین تر از گلوئی رادیاتور باشد.

• محلول آب رادیاتور را هر 40.000 کیلومتر و یا هر دو سال یک بار (هر کدام زودتر فرا رسد) تعویض گردد زیرا تعویض زود هنگام آب رادیاتور باعث خوردگی و خسارت در اثر رسوبات خواهد شد.

تذکر: محلول آب رادیاتور را در طبیعت تخلیه ننمایید.

• از بسته بودن کامل آن اطمینان حاصل نمایید. چنانچه درب آن کامل بسته نباشدآب موجود در سیستم کاهش یافته و به موتور خسارت وارد می گردد

•مطلقا” از باز کردن درب  در هنگام گرم بودن موتور و یا به نقطه جوش رسیدن آب سیستم موتور خوداری نمایید.(خطر سوختگی در اثر آب داغ و بخار آب)

درب رادیاتور پارس نیکان
بسته بندی درب رادیاتور پارس نیکان

موارد خارج از گارانتی

• وجود روغن ، بنزین وسایرمواد شیمیایی به داخل درب رادیاتور منجر به خرابی و عدم عملکرد درب رادیاتور می گردد.
• وجود هرگونه زنگ زدگی یا رسوب گرفتگی داخل درب منجر به عدم عملکرد می گردد.

درب رادیاتور پارس نیکان

شرکت پارس نیکان به عنوان تولید کننده اساسی در زمینه تولید درب رادیاتور می باشد. طراحی ، کنترل کامل فرآیند تولید از قطعات تا محصول نهایی را برای یک محصول با کیفیت را بعهده دارد. 

طراحی این محصول توسط این شرکت صورت پذیرفته و نمونه مشابه ای ندارد. همچنین با توسعه محصول و باز طراحی این قطعه، نه تنها  نشتی اولیه درب کامل برطرف گردیده  حتی بخار آبی که داخل رادیاتور میباشد از درب خارج نمیگردد همین موضوع باعث عدم کم شدن آب رادیاتور می گردد. 

• برخی از این محصولات بین خانواده  خودرو های پژو و سمند مشترک مصرف می گردد. 

از پارس نیکان بخرید

برای آگاهی از قیمت محصولات این شرکت شما میتوانید از آخرین قیمت درب رادیاتور پراید، قیمت درب رادیاتور پژو، قیمت درب رادیاتور پیکان و سایر محصولات این شرکت از فروشگاه محصولات پارس نیکان مطلع گردید و یا از لینک های زیر استفاده نمایید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *