سیستم خنک کاری خودرو

با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

0 / 5

Your page rank:

سیستم خنک کاری چیست؟

سیستم خنک کاری کولینگ سیستم

v

 سیستم خنک کاری وظیفه دارد تا دمای موتور را کنترل و در صورت نیاز خنک کند چرا که انفجار‌های سیستم احتراق دمایی در حدود 1500 تا 2000 درجه سانتی گراد تولید می‌کند ، دمایی که از دمای ذوب فلزات سازنده موتور بیشتر است از این رو سیستم خنک کاری یا کولینگ سیستم اختراع شد. سیستم خنک کاری بخشی ازموتور خودرو بوده که وظیفه دارد دمای موتور خودرو را در شرایطی که دمای محیط بین 45 تا منفی 25 درجه سانتی گراد است تقریبا ثابت نگه دارد.

این سیستم از سال 1920 که فورد این سیستم را درون خودرو‌های خود به کار برد تقریبا تغییر اساسی نکرده است و فقط در بازده آن تغییر ایجاد شده است .

نحوه عملكرد  سيستم خنک كاري

همان طور كه گفته شد نحوه عملكرد اين سیستم تغيير محسوسي نكرده است و براي جلوگيري از جذب بيش از حد مجاز گرما توسط موتور جلوگيري مي‌كند.

همانور كه گفته شد مايع به سمت موتور رفته و باعث خنك شدن آن می‌شود،  پمپ و هدایت شدن مایع به وسيله واتر پمپ انجام مي‌شود.

حال مایع گرم شده به رادیاتور رفته تا درآنجا سرد شود در این میان ترموستات قرار گرفته که بر اساس دمای سیستم میزان گردش مایعرا تعیین می‌‌کند.اگر دمای موتور به اندازه کافیی پایین باشد ترموسنات بسته شده ومایع داخل خود موتور می چرخد. 

انواع سیستم خنک کاری

1) خنک شونده با هوا

این سیستم دیگر در خودروها استفاده نمی‌شود ولی در خودروهای قدیمی‌ای مثل فولکس بیتل استفاده شده است واکنون نیز موتورسیکلت‌های سبک نیز از این نوع استفاده می‌کنند . در این نوع موتور مستقیما در معرض بر خورد باد قرار گرفته و خنک می‌گردد.

سیستم خنک کاری با هوا

2)خنک شونده با مایع

این سیستم در خودرو‌ها و  موتور سیکلت‌های سنگین به کار می‌رود در این مدل با گردش مایع در سیلندر باعث خنک شدن آن می‌شود که به طور کامل در ادامه مقاله به بررسی این نوع از سیستم خنک کاری میپردازیم .

اجزای سیستم خنک کاری

ترموستات

بطور کلی ترموستات به وسیله‌ای گفته می‌شود که درجه حرارت یک سیستم فیزیکی را اندازه گیری می‌کند و با توجه به آن یک عکس العملی صورت می‌دهد تا سیستم در دمای مورد نظر باقی بماند .

این قطعه یک سوپاپ حرارتی بوده و در مسیر بین موتور و رادیاتور قرار می‌گیرد تا جریان آب عبوری را کنترل کند.  برای  اطلاعات بیشتر از ترموستات می‌توانید به مقاله ترموستات سر بزنید.

سیستم خنک کاری کولینگ سیستم| خنک شونده با هوا

رادیاتور

رادیاتور یکی از مهم ترین بخش‌های سیستم خنک کاری به حساب می‌آید چرا که مسولیت انتقال حرات ماضاد را بر عهده دارد . 

رادیاتور از تیوب‌های نازک آلومینیومی ساخته می‌شود که به‌صورت زیگزاگی داخل  بدنه‌ی اصلی قرار دارند. در اطراف این تیوب‌ها که درون آن‌ها مایع خنک‌کننده جریان دارد، نوارهای آلومینیومی وجود دارند تا تبادل دمای سریع‌تری انجام شود.همچنین  یک جفت منبع پلاستیکی ساخته شده و هسته آن در گذشته از جنس مس یا برنج بوده  ولی حالا از جنس آلومینیوم و پلاستیک ساخته می‌شوند. 

رادیاترو | radiator | سیستم خنک کاری

واتر پمپ

واترپمپ مثل قلب سیستم کولینگ عمل می‌کند و مایع را در سر تا سر این سیستم پمپاژ می‌کند .

این بخش یک پمپ ساده است و برای جلوگیری از نشتی از یک واشر (اورینگ) نیز استفاده می‌شود .معمولا قسمت هوزینگ از چودن و پره ها از جنس الومینیوم می‌باشند.  نیروی محرک این بخش معولا بوسیله یک تسمه از میل لنگ تامین می‌شود ولی در بعضی از خودرو‌های جدید به صورت برقی این نیرو تامین می‌شود. 

واتر پمپ | whater pump | سیستم خنک کاری

درب رادیاتور

درب رادیاتور دارای یک فنر و چند واشر است تا در صورتی که فشار داخل این سیستم از حالت نرمال خارج شد مثل سوپاپ اطمینان عمل کند و بخشی از این فشار را به منبع انبساط انتقال دهد 

درب رادیاتور پژو/سمند/پارس

فشنگی آب

فشنگی یا سنسور دما قطعه‌ای است که وظیفه ی حفاظت از موتور خودرو و مبدل های حرارتی را در شرایط  دمای شدید دارد.

 سنسور دما،وظیفه برقراری جریان برای روشن شدن فن رادیاتور را دارد و یا دمای خنک کننده را اندازه می گیرد و آن را به ECU می فرستد.

در برخی از وسایل نقلیه دو سنسور دما وجود دارد یکی برای ارسال اطلاعات از سیستم موتور به واحد کنترل و دیگری از واحد کنترل به داشبورد و بسته به تولید کنندگان ماشین، معمولا در کنار ترموستات و یا داخل آن نصب می‌‍شود.

سنسور دمای آب شرکت پارس نیکان

مخزن انبساط

 

جریان مایع خنک کننده یک فرایند بسته است و مخزن منبع انبساط به عنوان مخزن اضافی در نظر گرفته شده است. منبع انبساط از جنس پلاستیک است.

به هنگام جوش آوردن بیش از حد موتور، آب اضافی رادیاتور با باز شدن سوپاپ فشار از طریق شلنگ سر ریز وارد منبع انبساط شده و از هدر رفتن آن جلوگیری می کند.

منبع انبساط L90 با درب شرکت پارس نیکان

فن

فن کمک  می‌کند تا بتوان هوای محیط را در رادیاتور به جریان انداخت و با این کار باعث خنک شدن مایع خنک کننده می‌شود.

روشن و خاموش شدن و سرعت کار کرد این بخش توسط ecu   تعیین می‌شود . این بخش به طور معمول در جلوی خودرو قرار می‌گیرد .

فن خودرو | سیستم خنک کاری

لیست محتوای این نوشته

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.