تصویر شاخص مقاله هوزینگ ترموستات آب خودرو

هوزینگ پارس نیکان


با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

علائم خرابی هوزینگ ترموستات پژو 206، پژو 405، TU5 هوزینگ ترموستات پارس نیکان خودرو شما باید موتوری با عملکرد بالا و قابل اعتماد داشته باشد بنابراین برای کنترل آن از ترموستات و هوزینگ ترموستات ... ادامه مطلب
4.67 1 5 6
0 / 5

Your page rank:

هوزینگ ترموستات پارس نیکان

مقاله هوزینگ ترموستات پارس نیکان

خودرو شما باید موتوری با عملکرد بالا و قابل اعتماد داشته باشد بنابراین برای کنترل آن از ترموستات و هوزینگ ترموستات استفاده میگردد. گرمایش موتور خودرو توسط سیستم خنک کننده کنترل  می شود و کارکرد آن منوط به طراحی سیستم خنک کننده و اجزاء آن است. 

هوزینگ از اجزاء ترموستات خودرو است. در زبان عامیانه به آن  هوزینگ آب یا محفظه آب خودرو  می گویند. ترموستات خود از اجزاء مختلفی تشکیل گردیده است. در این مقاله تلاش ما بر این است تا با هوزینگ  بیشتر آشنا شویم و عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم.  

سیستم خنک کننده خودرو، شامل رادیاتوری است که ترموستات مایع خنک کننده را به آن منتقل میکند. وظیفه تبادل حرارت خودرو را دارد که برای انتقال گرما از مایع خنک کننده، فن استفاده میکند.  

امروزه در اتومبیل ها ترموستات وظیفه تعیین جریان خنک کننده به رادیاتور را دارا می باشد.  

خنک کننده مایعی است که وظیفه اصلی آن انتقال گرما و افزودن محافظ ضد یخ به ماشین، برای تأمین هرگونه خرابی قطعات می باشد.  

وظیفه اصلی خنک کننده تنظیم دمای سیستم است.

مایع خنک کننده و رادیاتور میتواند در طول عمر ترموستات و هوزینگ (محفظه ترموستات) تأثیر بگذارد.

تاریخچه

خط تولید ترموستات هانیول

400 سال پیش، بشر احساس نیاز به وسیله ای می کرد که بتواند دما را کنترل کند. هدف این بود که زندگی راحت تری داشته باشد،  آنها به سراغ فناوری رفتند و نتیجه آن ابداع ترموستات بود.  اکنون میتوان آن را در در کوره ها ، تهویه مطبوع ، یخچال ، ماشین و غیره یافت.

 

هوزینگ ترموستات چیست؟

ترموستات در درون محفظه ای قرار دارد که به آن هوزینگ می گویند. محفظه ترموستات قسمت مهمی از عملکرد ترموستات را بعهده دارد. 

هوزینگ قطعه ای  سیلندری شکل است. این قطعه از مواد پلیمری و یا از آلیاژهای فلزی ساخته می شود. این سیلندر از موم پر شده. محفظه ترموستات در موتور بین موتور و رادیاتور قرار گرفته.

هوزینگ در دو نوع مختلف که در شکل زیر مشاهده می کنید تولید میشود.

انواع هوزینگ ترموستات فلزی و پلیمری
انواع هوزینگ ترموستات فلزی و پلیمری

انواع هوزینگ ترموستات

در گذشته تمام ترموستات ها واحدهای مستقلی بودند که به داخل یک محفظه نصب شده بودند. در صورت خراب شدن ترموستات ، مکانیک ابتدا با برداشتن محفظه روبرو می شد. اگرچه تعویض ترموستات بیش از حد دشوار نبود ، اما مشکل این بود که غالباً به دلیل گرم شدن بیش از حد ، محفظه خراب می شد.  تعویض ترموستات بعضی اوقات امکان پذیر نبوده و مکانیک مجبور به تعویض محفظه و ترموستات میگردد. و این عمل علاوه بر دشوار بودن و پرهزینه می باشد.

پس از آن تولیدکنندگان، با مهندسی محصول، یک محصول یکپارچه را طراحی نمودند. طراحی های یکپارچه کار تعویض را بسیار ساده نموده است. امروزه تقریبا” از هوزینگ  و ترموستات یکپارچه استفاده میگردد.

برشی از هوزینگ ترموستات

عملکرد هوزینگ ترموستات

تا زمانی که درجه حرارت مایع خنک کننده در محدوده عملکرد موتور قرار داره. گردش مایع خنک کننده فقط در بلوک سیلندر خودرو جریان می یابد. و در زمانی که از این محدوده بالاتر رفت نیاز به خنک شدن مایع توسط فن و رادیاتور است. این محدوده را شرکت های سازنده خودرو توسط ترموستات تعیین میکنند.
در درون ترموستات یک میله کوچک متصل به سوپاپ آن وجود دارد. زمانی که آب در محدوده عملکرد موتور قرار دارد این میله ثابت است. و حرکت مایع خنک کننده در بلوک موتور انجام میگردد. زمانی که موتور به دمای طراحی ترموستات برسد. معمولا” حدود 82  درجه سانتیگراد (برای اطلاع از این حد عملکرد موتور به دفترچه خودرو مراجعه شود). سبب میشود تا موم داخل سیلندر هوزینگ  ذوب گردد. و هنگامی که موم ذوب گردید منبسط شده و میله را به جلو هدایت میکند تا دریچه را باز کند. 

در این حالت مایع خنک کننده به سمت رادیاتور هدایت میشود. تا پس از عبور از رادیاتور و خنک شدن مجددا” جریان یابد. 

باز و بسته شدن ترموستات

علائم خرابی هوزینگ ترموستات

گرم شدن بیش از حد موتور

 محفظه ترموستات می تواند با گذشت زمان خراب شده و فرسوده شود . هوزینگ  با مشکلاتی همچون ترک خوردگی، تاب خوردن و … روبرو است.  هر یک از این علائم باعث خرابی مهر و موم آن شده و عملکرد ترموستات را تحت تأثیر قرار دهد. در صورتی که موتور شما بیش از حد گرم میشود ممکن است محفظه ترموستات آسیب دیده باشد. در صورت آسیب دیدن بستگی به نوع هوزینگ  قابل تعویض میباشد.

نشتی مایع خنک کننده

نشتی مایع خنک کننده  یکی از علائم خرابی هوزینگ  می باشد. در صورت وجود نشتی و خرابی هوزینگ  باید هر چه زودتر تعویض شود. خرابی این قطعه دارای تأثیر زیادی در عملکرد موتور خودرو  می باشد. 

خرابی هوزینگ

نکات حائز اهمیت

سیستم خنک کننده خودرو و متعلقات آن همچون ترموستات و هوزینگ  برای رانندگی باید قابل اعتماد، سالم و فاقد هر گونه خرابی باشد. اگر گرمای بیش از حد تولید شده توسط موتور برداشته نشود، می تواند باعث خسارت شدیدی شود و به این ترتیب تعمیرات پرهزینه و گسترده ای انجام شود. گرد و غبار خروجی آب خنک کننده موتور ، کمک به نگه داشتن موتور در شرایط نهایی بالا با فراهم آوردن شرایط مناسب تر شدن شلنگ رادیاتور و حفظ هوای خارج از سیستم خنک کننده برای عملکرد بدون مشکل می باشد.

 باید در فواصل معین نسبت به نگهداری  از این سیستم دقت کافی بعمل آید تا اطمینان حاصل شود که ماشین شما می تواند در سطح مطلوب به کار خود ادامه دهد.  لذا بهتر است بطور متناوب نسبت به بررسی رابط ها، اتصالات، ترموستات و محفظه آن مورد بازبینی قرار دهید. در صورت مشاهده نشتی و یا خرابی نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

برشی از هوزینگ ترموستات

محصولات پارس نیکان

گروه صنعتی پارس نیکان، امروزه یکی از تأمین کنندگان معتبر در زمینه قطعات خودرو است. طراحی، تولید و تأمین قطعات با کیفیت و مطمئن جهت برآورده کردن نیازهای صنایع خودروسازی کشور و همچنین بازار لوازم یدکی  از وظایف این شرکت می باشد. اهمیت و لذت رانندگی در گرو ایمنی خودرو مصرف کنندگان گرامی است. لذا استفاده از مواد اولیه مرغوب، نیروهای خلاق، متعهد و با تجربه و همچنین کنترل کیفیت مستمر از ارزش های بنیادی این شرکت محسوب می گردد. 

این شرکت در زمینه تولید و تامین انواع هوزینگ ترموستات خودروهای ساخت کشور مانند پژو و پراید فعالیت دارد. 

برای آگاهی از قیمت محصولات این شرکت شما میتوانید از آخرین قیمت هوزینگ کامل پژو 206، هوزینگ پراید، هوزینگ کامل 405، هوزینگ پژو 206  و سایر محصولات این شرکت از فروشگاه محصولات پارس نیکان مطلع گردید و یا از لینک های زیر استفاده نمایید. 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *