ترموستات الکترونیکی خودرو

ترموستات با کنترل الکترونیکی


با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

ترموستات الکترونیکی ترموستات الکترونیکی خودرو از ترموستات های نسل جدید می باشد. قبلا” در خصوص سیستم خنک کاری و نقش ترموستات مقالاتی را ارائه نمودیم.  پیشنهاد می ... ادامه مطلب
5 1 5 2
0 / 5

Your page rank:

ترموستات الکترونیکی خودرو

ترموستات الکترونیکی خودرو از ترموستات های نسل جدید می باشد. قبلا” در خصوص سیستم خنک کاری و نقش ترموستات مقالاتی را ارائه نمودیم.  پیشنهاد می کنیم برای اطلاع بیشتر آنها را مطالعه نمایید. کافی است روی لینک های بالا کلیک کنید. 

ترموستات الکترونیکی خودرو

این مدل ترموستات الکترونیکی، از جدیدترین نوع ترموستات ها می باشند. تفاوت این مدل از ترموستات ها با مدل ترموستات  وکسی این است که این نوع ترموستات ها در درون وکس خود دارای یک سیم پیچ می باشد. با عبور جریان الکتریکی از سیم پیچ، حرارت تولید می شود. باعث میشود که وکس از حالت معمول خود زود تر گرم شود و انبساط پیدا کند.  بنابراین ترموستات زودتر از زمان معمول باز شده یا به عبارت بهتر سریع تر باز می شود. حتی میتوان این ترموستات را قبل از درجه حرارت باز شدن باز کرد. سیم پیچ مستقیما توسط ECU کنترل و به آن متصل می باشد. به همین دلیل در این گونه ترموستات ها جای پین اتصال وجود دارد. 

دلیل طراحی این سیم پیچ درون وکس ترموستات این است که باعث میشوند منحنی عملکرد ترموستات توسعه پیدا کند. با این کار قابلیتی را به ECU می دهد که بروی ترموستات تا حدودی کنترل داشته باشد. که باعث افزایش راندمان موتور میشود.

بعضی از ماشین ها دیگر از این نوع ترموستات استفاده نمی کنند و ترموستات به طور کامل حذف می شود.  به جای آن شیر برقی قرار داده میشود که مستقیماً توسط ECU کنترل شده و منحنی عملکردی ترموستات های قبلی را بسیار بهبود می بخشد. در آخر راندمان موتور، مصرف سوخت، عملکرد سیستم خنک کننده بسیار بهبود می یابد.

 استفاده از شیر برقی قیمت بالایی دارد که همین امر باعث شده  کمپانی های خودرو سازی تمایل زیادی برای استفاده از شیر برقی نداشته باشند.

شایان ذکر است که هنوز هم سیستم های مکانیکی قابل اعتمادتر از سیستم های الکترونیکی هستند اگر به هر دلیل در عملکرد شیر برقی یا ترموستات اختلالی ایجاد شود و باز نشود احتمال سوختن موتور بسیار بالا می رود.

تشریح کارکرد سیستم ترموستات الکترونیکی

در تصویر زیر کارکرد سیستم ترموستات های الکترونیکی را می توانید مشاهده کنید. این گونه از ترموستات ها یک ECU مخصوص به خود دارند.  ECU به سه بخش متصل است از یک طرف به باتری متصل می باشد و ولتاژ 11 الی 12 ولت بسته به نوع طراحی به سمت هیتر ترموستات جاری می کند.   از طرف دیگر به ECU خودرو متصل می باشند که تحت protocol J1939 SAE CAN با ECU خودرو ارتباط برقرار می کند. ECU ترموستات به طریقی برنامه نویسی می شود که با توجه به دمای مایع خنک کننده سیگنال های کنترلی PWM تولید کند.

تشریح سیگنال های کنترلی PWM

مُدوالسیون پهنای پالس یا مُدوالسیون عرض پال(PWM, Modulation Width Pulse) (روشی برای تنظیم توان الکتریکیِ داده شده به بار، با تغییردادن زمان قطع و وصل شدن منبع توان به بار (در هر سیکل) است.

یک مثال

به عنوان مثال یک لامپ ۱ وات را تصور کنیم. این لامپ، 1 وات توان الکتریکی را به نور و گرما تبدیل میکند. اگر نور کمتری از لامپ بخواهیم، مثلاً به اندازه ۵ وات، میتوان یک مقاومت را با لامپ سری کرد تا ۵ وات توان را جذب کند، و لامپ ۵ وات دیگر را جذب کند.

گرچه این کار، عملی است اما اتلاف توان در مقاومت نه تنها باعث بسیار داغ شدن آن می شود، بلکه باعث اتلاف توان خواهد شد، در حالیکه منبع توان هنوز 1 وات را تأمین میکند.

راه حل این مشکل تغییر دوره کاری لامپ از راه روشن و خاموش کردن سریع لامپ با استفاده از یک سوییچ است به طوری که آن را تنها در نیمی از دوره (سیکل) روشن کند (دورۀ کاری 50%).  آنگاه به طور متوسط توان داده شده به لامپ تنها ۵ وات است، و توان متوسط تأمین شده توسط منبع توان نیز تنها ۵ وات خواهد بود.

اگر بخواهیم لامپ ۶ وات توان مصرف کند، میتوانیم سوئیچ را برای زمان بیشتری در هر سیکل روشن بگذاریم، آنگاه به طور متوسط توان بیشتری به لامپ داده خواهد شد. این روشن-خاموش کردن سوئیچ، با سیگنال PWM صورت میگیرد. مقدار توان انتقال یافته به بار متناسب با دورۀ کاری پالس PWM است.

بدین صورت ECU ترموستات می تواند توسط دمای دریافتی از ECU موتور جریان ورودی به هیتر ترموستات را کنترل کند و توسط آن میزان کورس حرکت ترموستات تعیین گردد. میزان انرژی تولید شده توسط هیتر از رابطه زیر بدست می آید:

H= I2RT

 که در این فرمول :

T زمان 

R مقاومت سیم موجود در هیتر 

 I جریان گذرنده از کویل می باشد

دیاگرام کارکرد ترموستات را مشاهده می کنید

مشخصات فنی ترموستات الکترونیکی

همان طور که گفته شد این مدل از ترموستات ها با توجه به دمای مایع خنک کننده، هیتر آن ها دمای متفاوتی تولید خواهد کرد.  همچنین سیگنال های WPM متفاوتی نیز از طریق ECU ترموستات دریافت خواهند کرد. در مشخصات فنی ذکر شده میزان ترکیب آب و ضدیخ به صورت ۵۱ %برای هر کدام می باشد

مقایسه نمودار عملکردی ترموستات وکسی و ترموستات الکترونیکی

همان گونه که در شکل  مشاهده می شود ترموستات الکترونیکی در دما بیشتری نسبت به ترموستات وکسی شروع به باز شدن می کند. در نتیجه این امر باید فنر با سختی بیشتری نیز داشته باشد اما ترموستات الکترونیکی بدلیل برخودار بودن از یک المان حرارتی در درون خود در دمای پایین تر نسبت به ترموستات وکسی شروع به باز شدن نماید.

تفاوت بین محدوده عملکرد ترموستات وکسی و ترموستات الکترونیکی

همانطور که در بالا اشاره شد ترموستات الکترونیکی، نسل جدیدی از ترموستات ها می باشد بنابراین می توانید در خصوص علائم خرابی هوزینگ ترموستات مقالاتی که ارائه نموده ایم را مطالعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *