فشنگی روغن شرکت پارس نیکان

فشنگی روغن شرکت پارس نیکان


با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

فشنگی روغن فشنگی روغن شرکت پارس نیکان برای این که بدانیم فشنگی روغن(فشنگی روغن شرکت پارس نیکان) چه گونه کار می کند ابتدا باید در مورد نحوه ... ادامه مطلب
5 1 5 3
0 / 5

Your page rank:

فشنگی روغن

فشنگی روغن شرکت پارس نیکان

برای این که بدانیم فشنگی روغن(فشنگی روغن شرکت پارس نیکان) چه گونه کار می کند ابتدا باید در مورد نحوه ی عملکرد روغن بیشتر بدانیم.

روغن موتور مثل خون از فشار، غلظت، خلوص و عناصر شیمیایی و عوامل محیطی تاثیر می پذیرد. غلظت روغن (ویسکوزیته روغن)موتور مطابق با مشخصات موتور و درجه حرارت محیط انتخاب می گردد. روغن با غلظت بالا تمایل به حرکت ندارد و نیاز به پمپاژ قوی تری جهت جاری شدن دارد. گیر افتادن روغن موتور در فاصله ناچیز بین یاتاقان ها و بلبرینگ ها عامل اصلی تولید وحفظ فشار روغن است که در صورت نوسان، موتور را دچار مشکل میکند. فشار روغن با توجه به نوع موتور در یک محدوده خاص قرار م یگیرد.

 

• روان‌کاری:زمانی که خودرو روشن و در حال کارکردن  است ممکن است میان قطعات خودرو تماس و سایش به وجود بیاید،برایبه حداقل رساندن اصطکاک و ساییدگی میان قطعات در حین کارکرد نیاز به روانکاری میان قطعات داریم.

 

• انتقال حرارت: خارج ساختن حرارت ایجاد شده در موتور و خنک کردن قطعات متحرک

 

• آب بندی: با تشکیل لایه‌ای از روغن میان پیستون و سیلندر در موتورهای درون‌سوز به منظور جلوگیری از فرار گازهای متراکم

 

• ضربه‌گیری: جذب بخشی از ارتعاشات و ضربات حین انجام اعمال مکانیکی روی قطعات

 

• انتقال مواد: انتقال ذرات ناشی از سایش قطعات و نیز ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و سوخت

  
روغن موتور خودرو

چراغ روغن

چراغ هشدار فشار روغن موتور معمولا با علامت ظرف روغن( ) نشان داده می شود. اگر چراغ روغن روشن بماند به این معنی است که پمپ روغن، روغن تحت فشار را از دست داده که این موضوع ممکن است، منجر به آسیب جدی به موتور شود که ظرف فقط چند ثانیه رخ می دهد. از میان همه چراغ های هشدار چراغ فشار روغن بیشترین خطر را برای آسیب مکانیکی جدی فراهم می آورد.بعلاوه راننده کمترین زمان را در اختیار دارد تا بهترین عملکرد را در هنگام روشن شدن این چراغ داشته باشد.

اگر چراغ روغن همچنان روشن باقی مانده است بلافاصله خودرو را به کنار جاده کشانده و موتور را خاموش کنید با امداد خودرو تماس بگیرید تا خودرو را بکسل کنند در این حالت پیشرانه در موقعیت خطرناکی قرار گرفته است. سعی نکنید به رانندگی ادامه دهید زیرا با این کار دامنه آسیب را بیشتر می کنید و یک خسارت جزئی خودرو را به تعویض کامل موتور می کشاند.

توجه:یکی از دلایلی که امکان دارد چراغ روغن در خودرو روشن شود ایراد در عملکرد فشنگی روغن می باشد. البته دلایل دیگری هم می تواند داشته باشد

روغن موتور در خودرو مانند خون در بدن انسان عمل می‌کند و با جریان در موتور ماشین باعث می‌شود که همه چیز به درستی کار کند. پایه بیش تر روغن های موتور که به آن‌ها، روغن‌های مینرال یا معدنی گفته می‌شود، نفت خام است که طی فرآیندهای پیچیده به محصول جهت مصرف نهایی در خودروها تبدیل می شود. البته روغن موتور در سال‌های اخیر به جز نوع مینرال، به دو نوع نیمه‌سنتتیک و تمام‌سنتتیک نیز تقسیم می‌شود که در حقیقت انواعی از روغن مهندسی ‌شده هستند.

چراغ روغن

روغن موتور در خودرو مانند خون در بدن انسان عمل می‌کند و با جریان در موتور ماشین باعث می‌شود که همه چیز به درستی کار کند. پایه بیش تر روغن های موتور که به آن‌ها، روغن‌های مینرال یا معدنی گفته می‌شود، نفت خام است که طی فرآیندهای پیچیده به محصول جهت مصرف نهایی در خودروها تبدیل می شود. البته روغن موتور در سال‌های اخیر به جز نوع مینرال، به دو نوع نیمه‌سنتتیک و تمام‌سنتتیک نیز تقسیم می‌شود که در حقیقت انواعی از روغن مهندسی ‌شده هستند. 

نمایی از سیستم روغن کاری

سیستم روغن کاری خودرو

شایع ترین عواملی که ممکن است باعث روشن شدن چراغ موتور
می شوند:

کم شدن سطح روغن

یکی از دلایل روشن شدن چراغ روغن در خودرو،کم شدن سطح روغن موتور می باشد. اگر مدت هاست سطح روغن موتور خودرو را چک نکرده اید بهتر است با روشن شدن چراغ روغن، آن را بازدید کرده و در صورتی که سطح آن کمتر از میزان استاندارد است،با استفاده از روغن موتور مناسب، میزان کاستی را جبران نمایید. سطح روغن موتور باید در زمانی که موتور خاموش بوده و سرد شده است، چک شود.)

مشکل در فیلتر روغن
فیلتر روغن اگر به خوبی کار نکند و یا محکم سر جای خود بسته نشده باشد، ممکن است منجر به نشتی روغن شود و یا نتواند روغن را به خوبی تمیز کند. در نتیجه ممکن است باعث روشن شدن چراغ روغن خودرو شود. همچنین ممکن است به دلیل استاندارد نبودن فیلتر، سرعت گردش روغن در موتور کاهش و در نتیجه سطح فشار روغن کم شود که نتیجه آن روشن شدن چراغ روغن می باشد. در برخی شرایط نیز ممکن است این مشکل به خاطر پایه فیلتر پیش بیاید که باید توسط یک متخصص بازدید گردد.

نامرغوب بودن روغن موتور

اگر روغن موتوری که در خودرو استفاده می کنید، نامرغوب باشد در نتیجه حرارت را به خوبی دفع نخواهد کرد و یا باعث ایجاد اصطکاک اجزای موتور خواهد شد. این مشکل بسیار با اهمیت بوده و باید فورا روغن موتور تعویض گردد.

ترکیب آب یا بنزین با روغن

یکی دیگر از مواردی که باعث روشن شدن چراغ روغن خودرو می شود، ترکیب آب یا بنزین با روغن موتور می باشد. این ترکیب سبب رقیق شدن روغن و در نتیجه کاهش کیفیت روغن می شود. این مشکل عمدتا به خاطر خرابی و یا سوختن واشر سر سیلندر بوجود می آید. همچنین وجود مشکل در انژکتورها نیز ممکن است سبب ورود بنزین به روغن گردد.

ضعیف شدن پمپ روغن

پمپ روغن یا اویل پمپ اگر به خوبی به وظایف خود عمل نکند، ممکن است فشار روغن در جریان حرکت در بخش های مختلف موتور، کاهش یابد و در نتیجه چراغ روغن در پشت آمپر روشن شود. این پمپ که معمولا با استفاده از قدرت موتور فعالیت می کند، در اثر عدم عملکرد صحیح تسمه پروانه یا دینام نیز نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. بنابراین، قبل از اقدام به تعویض این قطعه، تسمه، بلبرینگ و پولی این پمپ را نیز تست کنید.

یاتاقان ها دچار مشکل شده اند

ایجاد اشکال در یاتاقان های خودرو، پر هزینه ترین دلیل ممکن برای روشن شدن چراغ روغن می باشند که نیاز به بازدید کارشناس و در صورت نیاز تعمیر توسط یک فرد متخصص دارند.

فشنگی روغن

فشنگی روغن یا همان سنسور فشار روغن، معمولا در نزدیکی فیلتر روغن قرار می‌گیرد تا روغن با ورود به این قطعه و تغییر و تحولاتی که در آن انجام می‌شود، میزان فشار کاری خود را به نمایشگر مربوطه ارسال کند کاهش و یا افزایش بی‌دلیل این فشار و یا روشن‌شدن چراغ روغن، می‌تواند از عوامل زیادی مثل کثیفی فیلتر، کاهش سطح روغن، خرابی سنسور و … باشد که با قرار‌گرفتن در وضعیت اخطار باید به سرعت موتور را خاموش کرده و به دنبال علت آن باشیم.

فشنگی روغن شرکت پارس نیکان

روغن از سوراخ فشنگی بالا می‌رود و چون فشار بالایی دارد، دیافراگم داخل فشنگی را به بالا حرکت می‌دهد، با حرکت دیافراگم، پلاتین‌های اتصال‌دهنده از هم دور می‌شوند و در نتیجه جریان برق این قطعه قطع خواهد شد. اما با کاهش فشار روغن و در پی آن پایین‌آمدن دیافراگم داخل فشنگی، دو پلاتین درون آن با هم اتصال برقرار کرده و در نتیجه جریان برقرار شده و چراغ روغن روشن خواهد شد.

نحوه عملکرد فشنگی روغن

چراغ اخطار فشار روغن روشن شود، به ترتیب زیر باید عمل کرد:

1- سطح روغن موتور را از طریق سیخ گیج کنترل می کنیم (باید موتور 10 دقیقه خاموش باشد تا گیج مقدار درستی را نشان بدهد) و از مقدار کافی روغن مطمئن می شویم. ممکن است در اثر روغن ریزی موتور، سطح روغن کم شده باشد.
2-  زمان تعویض روغن موتور را کنترل می کنیم، هر روغن برای هر خودرو مقدار کارکرد مشخصی دارد و نباید بیشتر از آن استفاده شود.
3- فیلتر روغن را تعویض می کنیم، اغلب کیپ شدن یا نامرغوب بودن این قطعه باعث روشن شدن چراغ اخطار فشار روغن می شود. اگر مشکل حل شد، می توان گفت که ایراد از فیلتر روغن بوده.
4-  از سالم بودن فشنگی روغن (سوئیچ فشار روغن) مطمئن می شویم.

آسانترین روش برای این کار، تعویض فشنگی قبلی با یک فشنگی نو است اما روش دیگر برای تست فشنگی روغن بدین صورت است که در زمانی که خودرو خاموش و سرد است ( جهت جلوگیری از سوختن دست) فیش سنسور روغن خودرو را در آورید. (سنسور های روغن معمولا دارای یک فیش بوده و طرف دیگرش وصل به بدنه خودروست.

 یک لامپ کم مصرف ۱۲ ولت حدود زیر ۱۰ وات (لامپ های روشنایی داخل اتاق خودرو) تهیه کرده یک سرلامپ را توسط سیم به فیش ورودی سنسور فشار روغن و سر دیگرش را مستقیما به ۱۲+ ولت باتری مستقیم وصل کنید. لامپ باید روشن شود. در زمانی که لامپ روشن است خودرو را روشن کرده و پس از روشن شدن خودرو لامپ باید خاموش شود. اگر نشد سنسور فشار روغن خراب است.

5- در صورتیکه همچنان چراغ اخطار فشار روغن روشن باشد، باید اویل پمپ و مجاری ورودی آن تمیز شود. حتی می توانیم موقتا یک اویل پمپ دیگر جایگزین کنیم و ببینیم که آیا مشکل حل می شود یا خیر؟

6-  در صورتیکه همچنان چراغ اخطار روشن باشد، باید مسیر کانال گردش روغن و فاصله بین قطعات ثابت و متحرک که روغن بین آنها جریان دارد، چک شود. (بعنوان مثال، لقی مجاز بین میل سوپاپ و نشیمن گاه آن روی سر سیلندر)

 

مزیت فشنگی روغن پارس نیکان

شرکت پارس نیکان دارای یکی از مجهزترین خطوط تولید و تست قطعات خودرو می باشد. داشتن آزمایشگاه های مورد تایید خودروسازهای کشور و همچنین خطوط تولید با توانایی بالا باعث شده که شرکت پارس نیکان به عنوان تامین کننده اصلی ایرانخودرو و سایپا معرفی شود . 
استفاده از بهترین مواد اولیه و مجهزترین خطوط تولید در کنار اهمیت ویژه تمامی پرسنل این شرکت به کیفیت محصولات ، مهمترین عامل مزیت قطعات این شرکت در بازار می باشد. 
شرکت پارس نیکان دارای به روز ترین خط تولید انواع فشنگی روغن و سنسورهای دمایی برای خطوط تولید شرکت خودرو سازی داخل می باشد .انجام مهمترین تست های خانواده فشنگی و کنترل تمام فرایند تولید و قطعات منفصله فشنگی ها باعث تولید یکی از مرغوبترین فشنگی های موجود در ایران شده است.

5 دیدگاه ها

 • خیلی مفید و آموزنده بود، همه موارد گفته شده رو تجربه کردم و اشکم دراومد تا فهمیدم مشکل چیه ولی اینجا دقیق توضیح دادین

  • با درود بر شما
   خواهش میکنم دوست عزیز . تیم پارس نیکان افتخار میکند به داشتن مطالب مفید و ایجاد رضایت مشتری
   شعار مجموعه پارس نیکان همیشه در تولید محصولات این کلمه بوده ( اطمینان با پارس نیکان )
   این شعار در تولید محتوای وب سایت مجموعه نیز مد نظر قرار داده شده و اجرا می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *