ترموستات شرکت پارس نیکان صنعت خودرو

ترموستات شرکت پارس نیکان

ترموستات چیست؟

پیدایش ترموستات به چهار صد سال پیش زمانی که نوع بشر این نیاز را حس کرد نیاز به دستگاهی دارد که بتواند دما را کنترل کند و هدف این بود که زندگی آسان‌تر شود و به تکنولوژی اجازه ی انجام این کار ضروری داده شود نتیجه این بود، ترموستات (thermostat) که امروزه در اجاق گاز‌ها، وسایل تهویه هوا، یخچال‌ها و ماشین‌ها و بسیاری دیگر از وسایل زندگی استفاده می‌شود.
ترموستات از دوکلمه که ریشه یونانی دارند گرفته شده است ترموس (thermos) به معنای داغ و استاتوس (statos) به معنای ثابت ماندن یا ثابت ایستادن می‌باشد.
به طور کلی ترموستات به وسیله‌ای گفته می‌شود که درجه حرارت یک سیستم فیزیکی را اندازه گیری می‌کند و با توجه به آن یک عکس العملی صورت می‌دهد تا سیستم در دمای مورد نظر باقی بماند؛ از این رو ترموستات ها به دونوع مکانیکی و الکتریکی تقسیم بندی می‌شوند. 
در موتور‌های احتراق داخلی، ترموستات برای ثابت نگه داشتن دمای موتور در نقطه ی بهینه ی کار کرد، استفاده می شود؛ ترموستات این کار را از طریق کنترل جریان مایع خنک کننده به رادیاتور انجام می‌دهد دمای موتور‌ها معمولاً بین 70 تا 90 درجه سانتی گراد می‌باشد اما موتور‌های مدرن تر معمولا دمای آنها بالای 80 درجه می‌باشد.امروزه سعی می شود که دمای موتور را بالا نگه دارند؛ از جمله دلایل این امر می‌توان به مصرف سوخت کمتر، آلایندگی کمتر، استهلاک پایین موتور اشاره کرد. همچنین ترموستات زمان گرم شدن موتور را کاهش می‌دهد که موتور سریع تر به دمای بهینه ی کارکرد خود برسد. 

تاریخچه

اختراع ترموستات به سال 1620بر ‌می‌گردد زمانی که مخترع هلندی به نام کورنلیس دربل(cornelis j drebbele) (سازنده اولین زیردریایی قابل هدایت در تاریخ ) فری را اختراع کرد که بتواند برای جوجه کشی تخم مرغ‌ها مورد استفاده قرار بگیرد دمای این فر توسط یک ترموستات جیوه‌ای کنترل می‌شد. به این طریق که میزان ورودی هوای گرم به فر توسط این ترموستات کنترل می‌شد.ترموستات جیوه‌ای او به عنوان اولین ترموستات تاریخ شناخته می‌شود. 

همچنین در سال 1830 اندرو یور (Andrew ure)  نسل جدیدی از ترموستات‌ها را اختراع کرد او یک شیمیدان اسکاتلندی بود که در آن زمان کارخانجات نساجی برای عملکرد بهینه به دمای ثابت و پایدار نیاز داشتند به همین دلیل یور ترموستات‌های بایمتال را اختراع کرد به این صورت که هنگامی دما بالا می‌رفت منبع انرژی توسط ترموستات قطع میشد.  ترموستاتی که او اختراع کرد هنوز هم کاربرد دارد و در جا‌های مختلف نظیر صنعت برق تولید و استفاده می‌شود .

اندرو یور (Andrew ure
کورنلیس دربل مخترع اولین ترموستات جیوه ایی تاریخ

و سرانجام پس از 56 سال در سال 1886 آلبرت باتز (alberet butz)  نخستین ترموستا‌های الکتریکی را اختراع کرد باتز یک مخترع و یک تاجر متولد سویس بود که سپس به آمریکا مهاجرت کرد و شرکت خود را تاسیس کرد  و در سن 56 سالگی چشم از جهان فروبست.

در سال 1936 سرجیس ورنت (segius vernet) با اختراع این نوع ترموستات‌ها انقلابی در صنعت ترموستات سازی ایجاد کرد امروزه ترموستات‌های وکسی را با نام ترموستات ورنت نیز می‌شناسند شرکت او هنوز هم با نام ورنی (vernay) مشغول به کار است.  

سرجیس ورنت مخترع ترموستات های وکسی
آلبرت باتز مخترع ترموستات الکتریکی

انواع ترموستات خودرو

ترموستات‌ها به طور کلی به مکانیکی ، الکترونیکی و الکتریکی تقسیم بندی می‌شوند در اتومبیل‌های کلاس متوسط معمولا از نوع مکانیکی استفاده می‌شود که از جمله مهمترین دلایل استفاده از ترموستات مکانیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.هزینه تولید پایین 

2.پیروی از قوانین و مکانیزم ساده 

3.قابلیت اعتماد بالا (سیستم های مکانیکی عموما از سیستم‌های الکترونیکی قابل اعتماد‌تر هستند) 

4.تقاضا و استفاده زیاد از این نوع ترموستات 

5.عمر طولانی 

6.عموما فشار ماده خنک کننده موتور روی آن تاثیری نمی‌گذارد

 

تقسیم بندی ترموستات‌ها

1- بایمتال

ترموستات بایمتال خودرو

2- فانوسی

ترموستات فانوسی

3- وکسی

ترموستات وکسی شرکت پارس نیکان صنعت خودرو

4- دوکاره

ترموستات دوکاره

5- کنترل الکترونیکی

ترموستات کنترل الکتریکی

نحوه عملکرد ترموستات های وکسی

زمانی که موتور روشن می‌شود دمای ناشی از احتراق منجر به افزایش دمای موتور می‌گردد. دمای موتور توسط سیستم خنک کاری تحت کنترل می‌باشد و می‌بایست در بازه‌های تعریف شده عملکرد مناسبی داشته باشد از این رو ترموستات نقش به سزایی در عملکرد مناسب سیستم خنک کاری دارد.

ترموستات وکسی یکی از انواع ترموستات‌ها می‌باشد که عملکرد آن به این صورت است که در آن‌ها از یک نوع وکس مخصوص استفاده می‌شود این وکس در دمای اتاق به صورت جامد می‌باشد.

با افزایش دما این وکس ذوب شده و به مایع تبدیل می شود و باعث افزایش حجم می‌گردد که با افزایش حجم این وکس در دمای مورد نظر باعث می‌شود که لاستیک درون ترموستات فشرده شده و این فشرده شدن باعث می‌شود که پیستون درون سیلندر ترموستات به سمت بالا هدایت شود از آن جایی که انتهای دیگر پیستون قفل شده است و حرکت نمی‌کند عکس العمل این نیرو خود سیلندر را به سمت پایین هدایت می کند و باعث می شود که مجرای ورودی آب به رادیاتور باز شود.

نحوه عملکرد ترموستات های وکسی
ترموستات وك
ترموستات پارس نیکان

نحوه اطمینان از عملکرد ترموستات

به دو روش می توان از صحت عملکرد ترموستات اطمینان حاصل کرد:
روش اول: آن را در ظرفی حاوی آب جوش قرار داده و عملکرد ترموستات به صورت آهسته تا باز شدن کامل مشاهده می کنیم.

روش دوم: این روش بر روی موتور قابل مشاهده می باشد که در قدم اول اتوموبیل را روشن کرده و بین 4 الی 8 دقیقه صبر می کنیم. با مشاهده تغییر نمایشگر آب پشت آمپر، لوله خروجی آب ترمسوتات را لمس می کنیم. در این هنگام سیال عبوری در درون شیلنگ داغ می باشد که با دست محسوس می باشد.

ترموستات دیزل شرکت پارس نیکان

علائم خرابی ترموستات

یکی از دلایلی که میتواند منجر به خرابی ترموستات شود عدم عملکرد یا عملکرد ضعیف ترموستات است. در این هنگام عقربه نمایشگر آب بالاتر از حد معمول قرار می‌‌گیرد که نشان دهنده افزایش دمای موتور و در نتیجه جوش آوردن آن می باشد.
با توجه به توضیحات فوق ترموستات ممکن است پس از مدتی عملکرد ضعیفی داشته باشد که اصطلاحا ترموستات بسته نمی شود. در این حالت سیستم خنک کاری بدون هیچ گونه مانعی سیستم را مدوام خنک می کند که در این شرایط آمپر از حد نرمال پایین تر قرار می گیرد و موتور سرد کار می کند.

چرا ترموستات باید تعویض گردد؟

ترموستات با توجه به الزامات خاص خودرو ساز می بایست در شرایط منطبق با استاندارد، عملکرد مناسبی داشته باشد. ترموستات ها پس از مدتی کارکرد دچار خستگی شده و عملکرد مناسبی ندارد که منجر به افزایش مصرف سوخت و آلایندگی می شود. پس نیاز است ترموستات با توجه مهلت گارانتی (مقدار سال یا کیلومتر کار کرد) تعویض گردد تا از افزایش هزینه های سوخت و همچنین آسیب به محیط زیست جلوگیری شود.

مدت زمان استهلاک و نیاز به تعویض

ترموستات با توجه به الزامات استاندارد هر خودرو،مورد تست های مختلف قرار می گیرد که نهایتا میزان کارکرد (میزان کیلومتر کارکرد و یا سال کارکرد) و گارانتی مشخص می شود.
اعلام محدوده گارانتی به منزله کارکرد مناسب ترموستات می باشد که پس از این مدت ترموستات دچار خستگی و نیاز به تعویض دارد. معمولا توصیه می گردد که ترموستات پس از 40 هزار کارکرد و یا 2 سال تعویض شود.

نکات حائز اهمیت

• در هنگام خرید به نام و لوگوی پارس نیکان بر روی قطعه توجه فرمایید.

• در هنگام خرید ترموستات از مورد استفاده بودن آن در خطوط تولید خودروساز اطمینان حاصل نمایید.

• ترموستات قطعه ای با تکنولوژی بسیار بالا می باشد و کیفیت آن امری بسیار ضروری است لذا سلامت موتور خود را فدای قیمت پایین و یا استفاده از قطعات فاقد مصرف در خطوط تولید نکنید.

ترموستات شرکت پارس نیکان

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.