خواجه نصیرالدین طوسی

شاعر، منجم، ریاضیدان و صوفی


با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

روز مهندس و بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی روز مهندس؟ تاریخ بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی؟ و علت نامگذاری این روز چه می باشد؟ تاریخچه ابو جعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی در ... ادامه مطلب
5 1 5 6
0 / 5

Your page rank:

روز مهندس

روز مهندس؟ تاریخ بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی؟ و علت نامگذاری این روز چه می باشد؟

تاریخچه

ابو جعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی در 5 اسفند 579 در توس چشم به جهان گشود. او شاعر، منجم، ریاضیدان، پزشک، معمار ایرانی و صوفی بود از این رو به القابی چون «نصیر الدین» «محقق طوسی» «استاد البشر» و «خواجه» شهرت دارد. او به تحصیل علاقه زیادی داشت و از دوران جوانی در علوم نجوم، ریاضی و حکمت برجسته گشت و از دانشمندان مشهور زمان خود گردید. از اقدامات مهم او در زمان حیات می توان به ساخت رصد خانه مراغه، کشفیات وی (مثلثات) و تألیف این دانشمند بزرگ اشاره کرد. خواجه نصیر کتابخانه ای با حدود 40 هزار جلد کتاب در آن گردآوری کرد و حدود یکصد و نود کتاب و رساله علمی در موضوعات متفاوت به رشته تحریر درآورد که مشهورترین کتاب وی اخلاق ناصری است. 

عالمان بزرگی همچون قطب الدین شیرازی و علامه حلی نیز از شاگردان او هستند.

سال هایی که خواجه در عراق مشغول تحصیل بود. هجوم قوم مغول به ایران شروع و شهرهای بسیاری از ایران منجمله نیشابور به تصرف آنان درآمد با شنیدن این اخبار، خواجه راهی ایران شد و هنگام حمله هلاکوخان مغول، به قلعه های اسماعیلیه، بدلیل درایت خواجه نصیر، اهل قلعه بدون هیچ آسیبی تسلیم خان مغول شدند و از یک فاجعه بزرگ انسانی جلوگیری به عمل آمد.

مغولان اعتقاد زیادی به طالع بینی داشتند و تسلط خواجه بر علوم مختلف از جمله نجوم باعث گرامی داشت او نزد خان مغول شد.

بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی

طوسی، یکی از چهره های بنام تاریخ فکری اسلام است. او علوم دینی و عقلی را زیر نظر پدرش و منطق را نزد دایی اش آموخت و سپس تحصیلاتش را در نیشابور به اتمام رساند، تلاش های او در علم نجوم ، ریاضیات و تاثیر گذاری اش باعث شد تا پنجم اسفند ماه به پاس زحمات بزرگی که این دانشمند بزرگ ایرانی کشیده است روز مهندس نامگذاری شود.

خواجه نصیرالدین طوسی

شرکت پارس نیکان، با بیش از نیم قرن تجربه در طراحی، ساخت و تولید محصولات سیستم خنک کاری خودرو و دارا بودن واحدهای تضمین و کنترل کیفیت، مهندسی محصول و R&D و  مهندسی فروش، روز مهندس را از آن جا که تأکیدی مجدد بر قابلیت های دانش آموختگان مهندسی می باشد، گرامی می دارد.

بدین وسیله، از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی، دعوت به همکاری می شود.

لطفا سوابق خود را از طریق مراجعه به فرم موجود در رزومه آنلاین تکمیل، تا شرکت پس از بررسی، تماس حاصل نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *