بررسی تاثیرات چپ دست بودن در کنترل خودرو

بررسی تاثیرات چپ دست بودن در کنترل خودرو


با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

0 / 5

Your page rank:

روز جهانی چپ دست- شرکت پارس نیکان

تاریخچه پیدایش روز جهانی چپ دست

چپ دستی به معنای تمایل طبیعی افراد برای استفاده از دست چپ برای انجام کارها می باشد.  تاریخچه نام گذاری این روز به سال 1976 میلادی باز می گردد. از آنجایی که حداکثر 10%  جمعیت جهان را چپ دست ها تشکیل داده اند و در میان آقایان این تعداد دو برابر خانم ها می باشد.  اکثر ابزار های مورد استفاده اعم از (قانون راهنمایی و رانندگی، صندلی یک دسته، موس، ابزار آلات و…. ) برای راست دست ها می باشد بنابراین این موضوع مورد انتقاد افراد چپ دست قرار گرفت تا اینکه روز 13 اوت برابر با 22 مرداد  به روز جهانی چپ دست نامگذاری گردید.

مشکلات چپ دست ها

در دنیایی که برای افراد راست دست طراحی شده است، چگونه از یک چپ دست انتظار می رود در دنیای راست دست عمل کند؟

همه چیز برای آن ها متفاوت است، خواه دست دادن ، نواختن آلات موسیقی، کارهای ساده و یا رانندگی …  یکی از معضلات افراد چپ دست به هنگام  رانندگی می باشد. چرا که تقریبا تمام اتومبیل ها برای راست دست ها طراحی گردیده، بخصوص دنده خودرو که در قسمت راست واقع گردیده و همین عامل در رانندگی چپ دست ها ضعف محسوب می گردد و به دنبال آن تصادف بیشتری داشته باشند.

Car gear change

علت قرارگیری فرمان خودرو در سمت راست؟

دلایل قرارگیری فرمان خودرو در سمت راست و یا چپ، مختص به هر کشور و بافت فرهنگی آن کشور می باشد . اما در گذشته از آن جایی که بیشتر افراد دست راست بودند و بر این باورند که شمشیر بازان ترجیح می دادند که در سمت چپ جاده حرکت کنند، تا به هنگام مقابله با دشمن از بازوی راست خود شمشیر را بیرون بیاورند این اقدام جهت مصون ماندن از ضرب و شتم هنگام حمله دشمن بود. نظریه دیگر بر این باورند، از شیوه اسب سواری الگو برداری شده که برای سوار شدن از سمت چپ اسب، سوار اسب می شدند. 

به طور کلی ، کشور هایی که از سمت راست راننگی می کنند، قبلا مستعمره بریتانیا بودند و از سوی دیگر آمریکا جهت ساخت هویت خود رانندگی سمت چپ را انتخاب کرد.

بررسی تاثیرات چپ دست بودن در کنترل خودرو
بررسی تاثیرات چپ دست بودن در کنترل خودرو

فرمان خودرو در سمت چپ یا راست

در بسیاری از کشورها اعم از (انگلستان، ایران، قبرس، کوبا و….) فرمان خودرو در سمت راست خودرو و  برخی دیگر (سنگاپور، نیوزلند، استرالیا و …) فرمان در سمت چپ مستقر شده است. همچنین در برخی از کشور ها مانند آفریقای جنوبی ، فرمان خودرو برحسب نوع خودرو ممکن است در سمت راست یا چپ قرار بگیرد.

عکس نوشته تبریک روز جهانی چپ دست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *