درب روغن ریز پیشرانه خودرو

با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

درب روغن ریز پیشرانه خودرو در خودرو قطعات متحرک بسیار زیادی وجود دارد که با یکدیگر در تماس اند،از این رو برای جلوگیری از اصطکاک  و خوردگی  قطعات نیاز به روغن کاری دارند. اولین وظیفه روغن در موتور این است که قطعات موتوری را چرب نگه دارید تا خشک نشوند. تصور کنید اگر مدتی پیستون های فلزی در داخل یک […]
5 1 5 1
0 / 5

Your page rank:

درب روغن ریز پارس نیکان

در خودرو قطعات متحرک بسیار زیادی وجود دارد که با یکدیگر در تماس اند،از این رو برای جلوگیری از اصطکاک  و خوردگی  قطعات نیاز به روغن کاری دارند.

اولین وظیفه روغن در موتور این است که قطعات موتوری را چرب نگه دارید تا خشک نشوند. تصور کنید اگر مدتی پیستون های فلزی در داخل یک استوانه که خشک است حرکت کند چه صدای آزاد دهنده ای را ایجاد خواهد کرد. 

روانکاری موتور با روان کننده ها تأثیرات دلپذیری دارد. اصطکاک کمی وجود دارد. بنابراین ، برای به حرکت درآوردن موتور انرژی کمتری نیاز خواهد بود و با سوخت کمتری کار میکند. همچنین  چون ساییدگی قطعات موتور کمتر است می تواند در دمای پایین تر کار کند.  موتور باید با روغن تمیز پر شود تا بتواند عملکرد خوبی داشته باشد. برای پر کردن موتور از روغن تمیز مسیری روی موتور تعیبه شده است. روی این مسیر بوسیله درب روغن موتور بسته شده است. که هنگام نیاز آن را باز میکنند تا  روغن تمیز درون موتور ریخته شود. 

نمای موتور و درب روغن ریز

وظایف و مزایای روغن خودرو

مهم ترین وظایف و مزایای استفاده از روغن و سیستم روغن کاری در خودرو:

 • به حداقل رساندن اتلاف ناشی از اصطکاک میان قطعات متحرک
 • کاهش ساییدگی و خوردگی سطوح و قطعات
 • خنک کاری
 • کاهش ارتعاشات پیشرانه
 • تمیز کاری قطعات پیشرانه
 • کمک به آب بند رینگ و پیستون به منظور جلوگیری از نشت گاز های درون سیلندر(جلوگیری از خوردگی)

سیستم روغن کاری از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که یک قسمت آن درپوش روغن ریز می باشد.

درب روغن موتور خودرو چیست؟

درب روغن از خارج شدن قطرات روغن به خارج از محفظه موتور جلوگیری می کند. علاوه بر آن هنگامی که دمای موتور بالا میرود باعث بالا رفتن دمای روغن موجود در موتور نیز می شود و مقداری از روغن بخار می شود. این بخار در محفظه ی بالای موتور(زیرقالپاق) محبوس می شود و فشار در محفظه بالا میرود. این فشار باعث حرکت سوپاپ درب روغن و عمل کردن آن می شود و بخارات اضافی از محفظه خارج شده و روغن کاری و موتور به درستی و بدون اعمال فشار انجام می پذیرد.

جنس کلیه قطعات پلاستیکی مورد مصرف پلی آمید می باشد که توانایی بسیار بالایی در مقابل گرما و دفرمگی و شکستگی دارند.

درب روغن ریز شرکت پارس نیکان
درب روغن ریز شرکت پارس نیکان

اهمیت درب روغن ریز

اگر درب روغن موتور نداشته باشید و رانندگی کنید چه خواهد شد؟ رانندگی بدون درپوش روغن اجازه می دهد موتور خودروی شما آلوده به گرد و غبار و زباله شود که به طور حتم حتی با فیلتر روغن شما ، باعث صدمه زدن به موتور خودرو خواهد شد. و هزینه تعمیر خودرو مبلغ زیادی خواهد بود. 

یکی دیگر از مسائلی که ممکن است هنگام رانندگی بدون درپوش روغن داشته باشید ، از دست دادن تقریباً دائمی روغن موتور خودرو است. به احتمال زیاد وقتی در حال رانندگی بدون درپوش روغن خود هستید ، روغن از جایی که باید درپوش باشید خارج می شود و به سراسر موتور شما پاشش می کند. این موضوع به دو دلیل جدی است.

اول اینکه روغن در نهایت تمام می شود ، در اصل خود را به هم جوش می دهد و می میرد. البته این بدترین سناریو است ، اما نباید آن را رد کرد.

دلیل دوم این واقعیت است که شما روغن موتور را به طور کامل خیس کرده و همه چیز را زیر کاپوت خود خیس کرده اید. این مساله دیگری را در حین رانندگی ایجاد می کند زیرا هنگامی که روغن شروع به پاشیدن روی موتور داغ می کند ، بوی بد و دود ناشی از سوختن روغن   میدان دید شما را مختل می کند که ممکن است باعث تصادف شود. 

بنابراین درب روغن وظیفه نگهداری و سلامت نگه داشتن روغن خودروی شما می باشد. 

اجزاء درب روغن موتور
اجزاء درب روغن موتور

اجزاء درب روغن

درب روغن ریز پیشرانه خودرو از اجزاء متفاوتی به شرح ذیل تشکیل شده است.

 • درپوش اصلی
 • بدنه یا مهره اصلی
 • فنر
 • لاستیک آب بند
 • استیل فنری
 • واشر فلزی

علائم خرابی درب روغن موتور

در صورت خرابی یا نشتی درب روغن ریز باعث میگردد قطرات روغن روی سطح خارجی قالپاق پاشیده شده و قابل مشاهده باشد. و این امر یکی از دلایل کم کردن روغن موتور خودرو است.

شستشو درب روغن با بنزین یا سایر مواد شیمیایی باعث خرابی و عدم عملکرد صحیح قطعه می گردد.

شل شدن درب روغن موتور روغن از درپوش روغن خارج شده و به قسمت موتور اسپری می کند که نه تنها فشار روغن شما را کاهش می دهد ، بلکه باعث نشتی خلاء نیز می شود.

درب روغن موتور خودرو

درب روغن ریز پارس نیکان

شرکت پارس نیکان با طراحی و تولید انواع درب و درپوش سیستم خنک کننده  و همچنین درب روغن ریز خودرو توانسته است در این زمینه محصولی با کیفیت و رقابتی را ارائه نماید.  این کیفیت و ارتقاء آن با مدد نیروی انسانی مجرب و تحصیل کرده و  آزمایشگاه های مجهز این شرکت و انجام  آزمایشات استاندارد و منطبق بر استاندارد ملی صورت گرفته است. 

جهت اطلاع از قیمت  درب روغن ریز  به فروشگاه محصولات پارس نیکان مراجعه نمایید. 

لیست محتوای این نوشته

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.