انواع ترموستات و درپوش شرکت پارس نیکان

انواع ترموستات و درپوش شرکت پارس نیکان


با شرکت در نظر سنجی ما را در بهبود کیفیت یاری نمایید

انواع ترموستات و درپوش شرکت پارس نیکان انواع ترموستات و درپوش شرکت پارس نیکان در مقاله “انواع ترموستات و وظیفه آن”  بار ها به این مسئله اشاره شده است که موتور خودرو ... ادامه مطلب
5 1 5 6
0 / 5

Your page rank:

انواع ترموستات خودرو

انواع ترموستات و درپوش شرکت پارس نیکان

اهمیت ترموستات خودرو

در مقاله انواع ترموستات و وظیفه آن”  بار ها به این مسئله اشاره شده است که موتور خودرو های احتراقی، هنگام تولید نیرو ، گرمای زیادی تولید می کنند. اگر این گرما کنترل نشود باعث اختلال در عملکرد قطعات و داغ شدن بیش از حد موتور گشته و در نهایت منجر به از کار افتادن آن می شود. ثابت نگه داشتن دمای موتور از وظایف سیستم خنک کاری خودرو می باشد. 

ترموستات یکی از اجزای سیستم خنک کاری در خودرو است که در ادامه مقاله سعی شده تا بیشتر با این قطعه آشنا شوید.

لیست محتوای انواع ترموستات و درپوش شرکت پارس نیکان

ترموستات خودرو چگونه کار می کند؟

ترموستات بر خلاف اندازه کوچکی که دارد، به عنوان یکی از اجزای سیستم خنک کننده خودرو به حساب می آید. این قطعه با حرارت کار می کند به این صورت که با باز و بسته شدن دریچه، باعث جریان یا جلوگیری از جریان مایع خنک کنند به رادیاتور می شود. هنگامی که خودرو را روشن می کنیم، موتور خودرو سرد می باشد و ترموستات هم بسته است که از ورود مایع خنک کننده به رادیاتور جلوگیری می کند. با حرکت اتومبیل، موتور خودرو گرم می شود و زمانی که این گرما به حد تعیین شده ای رسید اینجاست که دریچه ترموستات باز شده و مایع خنک کننده به رادیاتور انتقال پیدا می کند و موجب پایین آمدن دمای موتور می گردد.

تاثیر ترموستات در خودرو

اگر دمای موتور از محدوده معین بیشتر یا کمتر شود منجر به غلیظ شدن روغن شده و روان کاری قطعات به خوبی انجام نمی گیره و گرم شدن بیش از حد موتور باعث میشه تا روغن خیلی رقیق شده و خاصیت روان کنندگیش رو از دست بدهد. حال قطعه ای به نام ترموستات در خودرو هایی که سیستم خنک کننده آن با سوخت فسیلی (بنزینی) کار می کند با تنظیم درجه حرارت موتور خودرو، گرمای موتور را در حد مطلوب نگه می دارد این دما نباید بیش از اندازه بالا یا پایین باشد

ترموستات خودرو کجاست؟

ترموستات در محل خروج آب در سر سیلندر نصب می شود و وظیفه دارد که از خروج آب موتور  تا دمای معین جلوگیری کند.

ترموستات خودرو کجاست
ساختار ترموستات خودرو

ساختار ترموستات خودرو

ترموستات دارای محفظه ای است که از کریستال های انبساط یابنده پر شده است. کریستال ها نسبت به حرارت عکس العمل انبساطی زیادی داشته و در موقع گرم شدن ترموستات باعث باز شدن سوپاپ ترموستات می شوند. ترموستات شامل:

  • کلاهی
  • پیستون
  • سیلندر
  • اورینگ
  • فنر
  • دریچه پاپت

می باشد.

نحوه برداشتن ترموستات خودرو؟

خودرویی که ترموستات از آن حذف شده اگر بلافاصله بعد از سر بالایی وارد سرپایینی شود منجر به تاب برداشتن سرسیلندر میشه. به دلیل نبود ترموستات سرعت گردش مایع خنک کننده افزایش پیدا می کنه و این عمل موجب میشه تا مایع خنک کننده گرمای خودش رو به خوبی از دست نده و در نهایت دمای موتور بالا بره و باعث بیشتر کارکردن موتور بشه.

یکی از دلایلی که ترموستات در ماشین های مسابقه ای حذف می کنند این است که چون موتور ماشین مسابقه ای تحت فشار است و ترموستات باید کاملا باز باشد و ترموستات فابریک کارخانه نمیتونه دمایی موتوری که تحت فشاره را تغییر بدهد بنابراین باز بودن ترموستات با نبود ترموستات در خودرو هیچ تفاوتی ندارد.

نحوه تعویض ترموستات خودرو؟

هنگام تعویض ترموستات خودرو باید نکاتی اعم از سرد بودن موتور خودرو توجه کرد چرا که منجر به خارج شدن مایع خنک کننده می شود.

برای تعویض ترموستات، پیچ تخلیه را باز می کنیم تا مقداری از سطح مایع خنک کننده پایین برود و با کمک آچار 2 پیچ ترموستات را بیرون می کشیم (درپوش ترموستات را تمیز کنید تا هیچ رسوباتی وجود نداشته باشه) سپس ترموستات جدید را نصب می کنیم (دقت داشته باشید قسمت فنر ترموستات و مخزن گاز ترموستات در قسمت سر سیلندر قرار بگیرد).

بعد از بستن درپوش ترموستات نوبت به پر کردن رادیاتور و هواگیری می شود باید مقدار ضدیخ را در سیستم تنظیم کنیم و این کار را تا زمانی ادامه می دهیم که مایع خارج شود.

بعد از اینکه از دو پیچ آبی بیرون ریخته نشد پیچ ها را بسته و درب رادیاتور را نیز می بندیم.

ترموستات فابریک خودرو

ترموستات فابریک خودرو چیست؟

ترموستات طوری ساخته شده است که سوپاپ آن در درجه ای که در کارخانه تنظیم  گردیده باز شده و اجازه می دهد آب گرم سرسیلندر را ترک کرده و وارد رادیاتور شود. انتخاب بهترین درجه برای ترموستات خودرو، همان درجه است که در کارخانه تنظیم شده است. اگر اشکالی بوجود بیاید غیر قابل تنظیم خواهد بود.

طول عمر مفید ترموستات خودرو؟

ترموستات قطعه ای نیست که با مقدار مسافت طی شده یا از قبل تعیین شده بتوان تعویض کرد اما زمانی که علائم های هشدار دهنده نمایان شد و یا زمانی که پمپ آب را تعویض می کنیم می توان ترموستات را هم تعویض کرد که با توجه به ارزان بودن آن، سرمایه گذاری هوشمندانه ای از نظر زمان و هزینه می باشد.

ترموستات الکتریکی خودرو؟

ترموستات الکتریکی هر دستوری که از سمت سنسور دمایی دریافت می کند را با استفاده از جریان الکتریکی به رله مینیاتوری انتقال می دهد. با این کار سبب قطع و وصل شدن جریان الکتریکی می گردد.

چگونه ترموستات خودرو را تست کنیم؟

یکی از راه های تست ترموستات ماشین به این صورت می باشد که ترموستات را داخل ظرف آب روی شعله قرار دهیم. اجازه بدهید تا دمای آب بالا برود هنگامی که ترموستات باز شد با استفاده از یک دماسنج، دمای باز شدن ترموستات را اندازه بگیرید. اگر دمای باز شدن ترموستات همان دمایی بود که توسط کارخانه تنظیم شده بود بنابراین ترموستات سالم است و در غیر این صورت باید ترموستات خودرو تصویض گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *