انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

فشنگی روغن چیست و محل قرارگیری آن

طی تحقیقات بعمل آمده و تجربیات گروه پارس نیکان صنعت خودرو در ابتدا به این می پردازیم که تعریفی ازفشنگی روغن داشته باشیم و اینکه فشنگی روغن در خودرو در چه محلی قرار می گیرد و بعد ادامه مقاله را به توضیح انواع فشنگی روغن و عملکرد آنها اختصاص می دهیم.

فشنگی روغن ( oil pressure sensor ) در واقع نمایشگر فشار کافی روغن موتور است؛ هنگامی که سوییچ خودرو را روشن می کنیم، برق از IGN سوییچ وارد چراغ روغن شده و پس از آن به فشنگی روغن وارد می شود. به علت آن که فنر به بدنه چسبیده است و به پولکی فشار می آورد که در نتیجه آن چراغ روغن روشن می گردد. هنگامی که ماشین روشن می گردد، روغن از سوراخ وسط فشنگی وارد شده و باعث می شود پولکی از بدنه جدا گردد و چراغ خاموش شود و محل قرارگیری فشنگی روغن در مسیر روغن موتور و جنب فیلتر روغن می باشد.

انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

انواع فشنگی روغن

فشنگی روغن پژو 405

در خودرو پژو 405، فشنگی روغن بر روی پوسته موتور خودرو سوار می شود و وظیفه این قطعه در خودرو پژو 405 این است هنگامی که فشار روغن موتور خودرو کم شد چراغ روغن روشن می شود و به راننده اخطار می دهد. در اصل هر وقت که فشار روغن موتور خودرو ( مانند خودرو پژو ) چه بالاتر از حد استاندارد که تعیین شده است برود چه پایین تر از آن بیاید چراغ روغن موتور خودرو که مربوط به فشنگی روغن می شود که در خودرو تعبیه شده است روشن می شود تا راننده را آگاه کند که ایرادی در خودرو به وجود آمده است.

برای خرید فشنگی روغن پژو 405 میتوانید به بخش محصولات فروشگاه پارس نیکان صنعت خودرو مراجعه نمایید .

انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

فشنگی روغن پژو 206

روغن، در کارکرد موتور خودرو ( مااند خودرو پژو 206 ) نقش حیاتی دارد و به طور مداوم باید وضعیت آن مورد بررسی قرار گیرد. طی تجربه 60 ساله شرکت پارس نیکان صنعت خودرو این نکته مهمی در نگهداری یک خودر میباشد . میزان روغن موجود در داخل موتور خودرو‌های قدیمی را نمایشگری که به صورت عقربه ای بود، مشخص می کرد. برای فهمیدن میزان روغن یا نبودن روغن در سیستم خودرو‌های امروزی، چراغی برای اطلاع راننده در خودرو قرار داده شده است. روشن شدن این چراغ در صورت نبودن یا کم بودن روغن از میزان معین، توسط سنسور فشار روغن یا فشنگی روغن به راننده خودرو پژو 206 اعلام خواهد شد. در صورت خرابی فشنگی روغن به این نکته توجه داشته باشیدکه قبل از تعویض سنسور، سوکت یا فیش، سالم باشد و دارای سولفاته نباشد و نیز به خاطر داشته باشید هنگام تعویض فشنگی روغن، میزان روغن موجود در داخل موتور خودرو را حتما بررسی نمایید. سنسور یا فشنگی روغن، میزان روغن و فشار روغن موجود در سیستم روغن رسانی خودرو را اندازه گیری می کند. این سنسور روی لوله فشار روغن در قسمت جلو نزدیک به فیلتر روغن می باشد.

خواندن این مطلب  ترموستات چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

 

برای خرید فشنگی روغن پژو 206  میتوانید به بخش محصولات فروشگاه پارس نیکان صنعت خودرو مراجعه نمایید .

انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

فشنگی روغن خودرو پراید

محل نصب فشنگی روغن خودرو پراید در پشت موتور خودرو و نزدیک به فیلتر روغن می باشد. اگر چراغ روغن پشت آمپر در خودرو پراید روشن شود یکی از علت های خرابی فشنگی روغن ( سنسور فشار روغن ) است؛ البته ناگفته نماند که خرابی فشنگی روغن در خودرو پراید علت های دیگری نیز دارد مثلا اگر دور فشنگی روغن، نشتی روغن دیدید ممکن است که فشنگی روغن خودرو شما خراب شده باشد یا شکستن سوکت فشنگی روغن نیز عامل دیگری است که به شما این اخطار را بدهد که فشنگی روغن خودرو شما خراب شده است.

یک نکته مهم در تعویض فشنگی روغن خراب در خودرو پراید و جایگزین کردن آن با فشنگی روغن سالم این است که آن را با آچار رینگی شماره 24 باید حتما باز کنید و حتما توجه داشته باشید که دیگر روغن پس ندهد.

برای خرید فشنگی روغن خودرو پراید میتوانید به بخش محصولات فروشگاه پارس نیکان صنعت خودرو مراجعه نمایید .

انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

فشنگی روغن ساینا

فشنگی روغن ساینا در پشت موتور خودرو و نزدیک به فیلتر روغن نصب می شود. زمانی که چراغ روغن پشت آمپر در خودرو ساینا روشن بشود یکی از علت هایی است که نشان دهنده خرابی فشنگی روغن ( سنسور فشار روغن ) است؛ البته ناگفته نماند در خودرو ساینا علت های دیگری نیز در خرابی فشنگی روغن اثر دارند مثلا اگر دور فشنگی روغن، نشتی روغن دیدید ممکن است که فشنگی روغن خودرو شما خراب شده باشد یا شکستن سوکت فشنگی روغن نیز عامل دیگری است که به شما این اخطار را بدهد که فشنگی روغن خودرو شما خراب شده است.

خواندن این مطلب  ترموستات چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

برای خرید فشنگی روغن خودرو ساینا میتوانید به بخش محصولات فروشگاه پارس نیکان صنعت خودرو مراجعه نمایید .

انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

عملکرد فشنگی روغن

در بعضی خودرو‌ها به ویژه خودروهای قدیمی، نمایشگر فشار روغن ( گِیج روغن )، از نوع عقربه‌ای است. در انواع فشنگی روغن نوع عقربه‌ای نیز به دو صورت الکتریکی و یا مکانیکی است که هر‌کدام از آنها ویژگی‌ها و خواص مثبت و منفی خود را دارا هستند. در نوع عقربه ای مکانیکی، روغن از طریق یک اتصال از روی بدنه و بلوک موتور به کمک یک لوله فلزی که اکثرا از جنس آلومینیوم و یا مس می باشد و یا لوله‌ای پلاستیکی به سمت نمایشگر فرستاده می‌شود که این روغن، درون گیج روغن وارد یک بخش بسته می‌شود و با فشار به صفحه مقابل، آن را به جلو می‌راند. این صفحه به طور مستقیم به عقربه نمایشگر متصل می باشد که با کاهش و یا افزایش فشار روغن از حد استاندارد تغییر کرده و در نتیجه این تغییر در وضعیت صفحه متصل به عقربه، عقربه حرکت می کند و میزان فشار روغن از روی نمایشگر سنسور فشار روغن به اطلاع راننده می رسد. به خاطر داشته باشید که در این نوع نمایشگر باید مراقب سلامت لوله روغن باشید به علت اینکه خرابی آن، هم منجر به پایین‌ آمدن دقت کاری می‌شود و هم سوراخ‌ شدن این لوله باعث نشتی روغن و نیز  آلودگی و در نتیجه آن کاهش سطح روغن موتور و بروز مشکلات دیگری را سبب می شود. در ضمن این مدل نمایشگر در استفاده و جانمایی در داشبورد و مجموعه نمایشگر و … محدودیت‌هایی نیز دارد.

خواندن این مطلب  ترموستات چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

 

برای خرید فشنگی روغن میتوانید به بخش محصولات فروشگاه پارس نیکان صنعت خودرو مراجعه نمایید .

انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

اما در نوع برقی (الکتریکی) با نمایشگر عقربه‌ای ( گِیج روغن ) ، روغن همانند مدل چراغ‌دار، وارد یک فشنگی روغن یا همان سنسور فشار روغن شده و دیافراگم داخل فشنگی را به حرکت در می آورد. در بالای دیافراگم یک صفحه سیم‌ پیچ قرار داده شده است که یک لغزنده روی آن حرکت می‌کند و بسته به این است که در کدام نقطه از سیم‌ پیچ قرار گیرد، نتیجه مقاومت نهایی خروجی از سیم، در فشنگی روغن متفاوت خواهد شد. لغزنده با حرکت دیافراگم، روی صفحه سیم‌ پیچ جابه‌جا می‌شود و مقاومت تغییر می کند. از این رو، عقربه نیز در داخل نمایشگر با تغییر در مقاومت، جابه‌جا خواهد شد و به این ترتیب راننده  از میزان فشار روغن درون موتور مطلع خواهد شد.

در نمایشگر‌های درجه‌ای برقی، روغن مثل فشنگی‌های چراغ دار، دیافراگم داخل سنسور فشار روغن را جابه‌جا کرده و با جابه‌جایی دیافراگم، لغزنده بر روی صفحه سیم پیچ شده جابه‌جا می گردد که در نتیجه با جابه‌جایی لغزنده، مقاومت نهایی خروجی تغییر می کند و عقربه نیز در داخل نمایشگر تغییر وضعیت می دهد و جابه‌جا می‌شود.

انواع فشنگی روغن و نحوه عملکرد آنها

اصلی

انواع فشنگی روغنانواع فشنگی روغن پرایدفشنگی روغنفشنگی روغن 206فشنگی روغن 405فشنگی روغن ef7فشنگی روغن fhفشنگی روغن l90فشنگی روغن tu5فشنگی روغن x33فشنگی روغن پاترولفشنگی روغن پارس elxفشنگی روغن پرایدفشنگی روغن پژو 405فشنگی روغن پیکانفشنگی روغن تیبافشنگی روغن ساینافشنگی روغن سمند ef7 کجا قرار داردفشنگی روغن سمند lxفشنگی روغن موتور tu5فشنگی روغن هیدرولیک سمند ef7قیمت فشنگی روغن ef7قیمت فشنگی روغن tu5قیمت فشنگی روغن سمند ef7گیج روغنگیج روغن 206گیج روغن 206 تیپ 5گیج روغن پرایدگیج روغن پراید کجاستگیج روغن پژو 405گیج روغن تیباگیج روغن سمند ef7گیج روغن گیربکس اتوماتیک 206گیج روغن موتور 206محل فشنگی روغن ef7محل نصب فشنگی روغن ef7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *